Mroczne zamki Rumunii

Amatorzy starych zamków dobrze wiedzą, co znaczy ciemne i tajemnicze zakamarki w podziemiach, a także swoista aura tajemniczości, w tego rodzaju budowlach. Odnaleźć w nich można coś w rodzaju ducha przeszłości, a jeśli do tego usłyszy się, jaką ciekawą historię dotyczącą legendarnych opowieści, to można jakby przenieść się myślami w tamte, odległe już czasy.

Strzeliste wieże

Charakterystyczną cechą prawie wszystkich zamków jest posiadanie przez nie wieżyczek, mających do spełnienia określone role, takie jak służenie do obserwacji. Położone wysoko miały za zadanie umożliwienie śledzenia odległych miejsc, aby móc sprawdzić, czy niebezpieczeństwo nie zbliża się do samego zamku, a zbuntowany lód nie zmierza ku niemu konno i z różnego rodzaju bronią. Najazdy w tamtych czasach zdarzały się dość często, a czasem nawet niepozornie wyglądające wizyty, zmieniały się w krwawe sytuacje.

carpathians-transylvania

Wiele pokoi i korytarzy

Okazałe zamczyska miały w swojej strukturze, wiele pokoi oraz kuchnię, salon, dziedziniec, a także dość często zabudowy około zamkowe, czyli przeznaczone dla sług dodatkowe budynki znajdujące się w ich bliskości. Zarówno straże samych władców, jak też ich służący, kucharze i rodzina, zamieszkiwali zazwyczaj wraz z nimi w zamku, jednak najlepsze pokoje zamieszkiwane były wyłącznie przez samych zamożnych i władających określonymi ziemiami hrabiów, królów i możnowładców. Rodzina w zależności od tego czy była swojemu władcy przychylna, czy nie miała prawa podobne do niego, ale nieco ograniczone, zazwyczaj nie musiała się zajmować prawie niczym, poza własnym hobby i jedzeniem. Bywało jednak i tak, że to najbliżsi spiskowali przeciwko swojemu władcy, i snuli plany obalenia jego władzy, a następnie przejęcia w swoje ręce całej krainy. Czasem się udawało, a innym razem nie. Wtedy zazwyczaj spiskowcy zostawali wydawani na śmierć, a niekiedy umieszczani w lochach więziennych, także dość często znajdujących się pod zamkiem, w jego podziemiach. Doskonałym pomysłem na poznanie ciekawych opowieści na tematy związane z życiem władców na zamkach mogą być wycieczki do Rumunii.

Dodaj komentarz