Wały Hetmańskie we Lwowie

Lwów do przepiękne ukraińskie miasto, które posiada bogatą historię. Jest także wzbogacone kulturowo i krzewi wiele tradycji polskich. Wycieczka do Lwowa ma na celu zaprowadzić podróżującego do lwowskiego świata i przekazać mu ciekawe historie o różnych tajemniczych miejscach. Na liście miejsc do zwiedzenia znajduje się Aleja Wolności, dawniejsze Wały Hetmańskie. To bulwar reprezentacyjny Lwowa. Każdy kto przed nimi stanie jest oszołomiony przepychem i reprezentatywnością architektury. Bulwar jest wizytówką Lwowa i powstawał w dwóch etapach. Dzieliło je prawie 80 lat. W początku XIX wieku usunięto obwałowania miejskie, dzięki temu uzyskano dodatkową przestrzeń. Obwałowania pełniły rolę fosy, pomiędzy nimi płynęła rzeka Pełtew.

Przez rzekę przechodził most. Po likwidacji wałów, rzeka pozostała odsłonięta. Była bardzo zanieczyszczona, przez co nie nadawała się na to, aby wybudować wzdłuż niej ulice. W latach 80 XIX wieku rozpoczął się drugi etap budowy. Ujęcia wód rzeki wprowadzono do kanalizacji i zasklepiono jej koryto podziemia w tunelu. W 1888 r. prace zostały ostatecznie zakończone. Na mieście stanął efektowny bulwar, który w dzisiejszych czasach został nieco bardziej rozwinięty. Lwowska Opera
Bulwar ceni sobie urbanistykę, wielki gmach Opery jest jego centralnym punktem. Przed wojną nazywany był Teatrem Miejskim i Wielkim. Obecnie jest to Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu imienia Iwana Franki. Całość budynku jest utrzymana w dwóch stylach: neorenesansu i neobaroku. Niedaleko Opery stoi przepiękna figura Matki Boskiej. Jest osadzona na fontannie. Wielu wiernych modli się w tym miejscu.

Przy Wałach Hetmańskich stoi wiele zapierających dech w piersiach budowli. Stoją tu wielkie pomniki architektury i sztuki, między innymi gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Grand Hotel, Praski Bank Kredytowy, Hotel Belle Vue. Wszystkie te budynki stoją po nieparzystej stronie Wałów Hetmańskich. Po parzystej stronie także nie zabraknie nam atrakcji. Znajduje się tu Muzeum Narodowe. To wielki gmach, oddaje cześć neorenesansowi. Jest to największe Muzeum Narodowe jakie znajduje się na obszarze Ukrainy. Nieco dalej, możemy trafić na Kościół Jezuitów i gmach austriackiej administracji gubernialnej, który kiedyś był Krajową Dyrekcją Skarbową.

Jak widać plac przy Wałach Hetmańskich ma wiele do zaoferowania turystom. To miejsce, w którym można popaść w zadumę i porozmyślać, a także zobaczyć naprawdę piękne dzieła architektury. Każdy kto przyjedzie do Lwowa, powinien dokładnie obejrzeć te zakątki.

Wycieczka do Lwowa jest dla wiele osób bardzo ważna, lwów jest miejscem wielu naszych rodaków, a także miejscem gdzie zostało ich wielu pochowanych.

Dodaj komentarz