3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz zmywarkę

Zmywarki przemysłowe stanowią niezbędny element każdego lokalu gastronomicznego. Dobrze dobrane sprzęty przyspieszają pracę, zapewniają wysoką jakość czystości zastawy stołowej i znacząco wpływają na obniżenie kosztów prowadzenia działalności.

Wybierając zatem właściwe urządzenie, przedsiębiorca powinien rozważyć następujące elementy:

  • zastosowanie,
  • przepustowość,
  • rodzaj zmywarki przemysłowej.

Pominięcie któregoś z elementów może skutkować doborem nie w pełni funkcjonalnego urządzenia, które nie będzie w stanie wyrobić normy, albo przeciwnie – będzie nieefektywnie wykorzystywane. Rozważmy zatem każdy z powyższych punktów.

Wybór zmywarki ze względu na przeznaczenie

Wydaje się, że zastosowanie zmywarek jest oczywiste. Rzeczywiście, te przeznaczone do domów są zwykle wszechstronne. Zmywarki gastronomiczne mogą być również wielofunkcyjne, jednak aby uniknąć konieczności przełączania programów i zoptymalizować jakość czyszczenia poszczególnych naczyń i elementów zastawy stołowej, częściej się stosuje oddzielne sprzęty w zależności od przeznaczenia.

W ten sposób możemy wyróżnić zmywarki:

  • do naczyń stołowych – do 32 cm średnicy
  • kapturowe – mieszczące również garnki i naczynia kuchenne
  • do szkła – o mniejszym ciśnieniu, krótszym czasie mycia, niższej temperaturze oraz z funkcjami nabłyszczającymi i polerującymi.

Istnieją również wyparzacze gastronomiczne, które nie myją, a jedynie dezynfekują wyparzane przedmioty.

Właściwa przepustowość urządzenia

Zakupiony sprzęt powinien zapewnić wystarczającą przepustowość dla spodziewanego dziennego obrotu z uwzględnieniem szczytu i imprez okolicznościowych, a także specyfiki pracy lokalu.

Przepustowość i czas mycia jest zawsze podana przy opisie urządzenia i wyrażana w liczbie koszy lub talerzy.

zmywarka - czyste naczynia

Rodzaj zakupionego sprzętu

W powszechnym obiegu dostępne są zmywarki:

  • kapturowe – bardzo popularne ze względu na wydajność i wygodę użytkowania. Tego typu maszyny są stosowane w punktach o niezbyt dużym natężeniu ruchu. Wymagają dobrego oczyszczenia mytych przedmiotów z resztek;
  • podblatowe – stosowane przy barach i małych lokalach, gdzie istnieje potrzeba zyskania powierzchni roboczej;
  • tunelowe – wielofunkcyjne, o wszechstronnym zastosowaniu, mogą być rozbudowywane o dodatkowe moduły. Przydatne zwłaszcza w dużych restauracjach i punktach żywienia zbiorowego, gdzie istnieje potrzeba masowego zmywania w krótkim odcinku czasu.

Trudno wskazać jedno, najlepsze rozwiązanie. Poza wymienionymi punktami, przy zakupie należy rozważyć rodzaj przyłącza elektrycznego, a także możliwość podłączenia wody i kanalizacji. Duży wybór zmywarek przemysłowych znajduje się na stronie classeq.pl.

Dodaj komentarz