Co zrobić po śmierci bliskiej osoby?

Każdy z nas w swoim życiu musi zmierzyć się z jego pewnym smutnym etapem. Z pewnością możemy się przewidzieć, że tym etapem w życiu każdego z nas jest śmierć. Nie ma w tym nic dziwnego. Zwykle jest ona niespodziewana i wywiera piętno na naszej psychice. W szczególności możemy ją odczuć po stracie najbliższej nam osoby. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie jak kruche i przelotne jest życie każdego z nas. Uświadamiamy sobie to wtedy, ponieważ ciągle żyjemy w ciągłym ruchu, nie mając nawet odrobiny chwili na to, aby przemyśleć sprawę śmierci samego siebie oraz naszych bliskich. Musimy zdać sobie w końcu sprawę, że rzeczywistość jest zupełnie inna, a my musimy się z nią zmierzyć i uporać się z przykrymi nieraz konsekwencjami. W takiej sytuacji powinniśmy już teraz zadać sobie pytanie, co powinniśmy zrobić, po śmierci naszej bliskiej osoby.

organizacja pogrzebu - dom pogrzebowy

W przypadku śmierci pomimo przygnębiającej sytuacji i napierającego smutku, który odczuwamy po stracie bliskich, powinniśmy dokonać pewnych niezbędnych czynności. Po pierwsze dlatego, aby uchronić się od przykrych nieraz konsekwencji ze strony urzędników. Chodzi tutaj o dokonanie zwykłych urzędowych czynności. Po drugie każdy z nas po stracie bliskiej nam osoby pragnie ze względu na jej dobro i godność pochować ją w należyty sposób. Wspomniane wyżej urzędowe czynności, o których była mowa to, obowiązek zgłoszenia tego faktu w Urzędzie stanu Cywilnego (USC). Mamy na to 3 dni od chwili zgonu. Zgon może zgłosić m.in. współmałżonek zmarłej osoby, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bratanek, siostrzenica czy teściowie albo pełnomocnik jednej z tych osób. W tym celu wystawiana jest karta zgonu, na podstawie której kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje nam akt zgonu w tym samym dniu. Karta zgonu wystawiana jest przez lekarza. Można powiedzieć, iż jest to najważniejsza czynność, która pozwoli uniknąć nam nieprzyjemności z urzędnikami. Warto dodać, że uzyskana karta zgonu powoli nam na skorzystanie usług zakładu pogrzebowego. Oczywiście nie musimy dokonywać tych czynności sami, mając na uwadze fakt, że jest to dla nas niezbyt przyjemny okres. Z tego powodu może zrobić to zakład pogrzebowy działając jako pełnomocnik. Ponadto zakład pogrzebowy zadba o pielęgnację zmarłego i elegancki pochówek.

uslugi pogrzebowe w Warszawie

W związku z tym, aby dowiedzieć się co zrobić w takiej sytuacji musimy zasięgnąć rady. Możemy zbierać informację, udając się do urzędów albo kancelarii prawniczych. Możemy także zapytać znajomych, sąsiadów bądź dalszej rodziny/ Przede wszystkim szukajmy informacji na specjalistycznych stronach internetowych poświęconej tej tematyce koniecznie zaglądając na cozpogrzebem.com.

Dodaj komentarz