Nieoczywiste święta, które należy celebrować.

W ciągu roku kalendarzowego mamy wiele świąt, które w oczywisty sposób celebrujemy: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Sylwester, urodziny domowników. Jednak kalendarz jest pełen innych świąt, o których pamiętamy tylko dlatego, że są to dni wolne od pracy. Często jednak nie celebrujemy tych wyjątkowych chwil, ograniczamy się do odpoczynku w domu. 

male ciasto na zamowienie

Takie, często traktowane „po macoszemu” święta to:

  • Nowy Rok (1 stycznia) – powszechnie przyjęte jest, że obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia. Niestety wiele osób do tego się ogranicza.
  • Trzech Króli (6 stycznia) – chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga, należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.
  • Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) – obchodzone na całym świecie, dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Stanach Zjednoczonych.
  • Święto Konstytucji 3 Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja uchwalona w 1791 r. była drugą (po amerykańskiej) konstytucją na świecie.
  • Boże Ciało (święto ruchome) – w Kościele katolickim uroczystość obchodzona ku czci Najświętszego Sakramentu.
  • Zielone Świątki (święto ruchome) – ludowa nazwa święta związanego z pogańskimi obchodami święta wiosny. Obecnie potoczna nazwa obchodzonego w tym dniu katolickiego święta Zesłania Ducha Świętego.
  • Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) – święto sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
  • Święto Niepodległości (11 listopada) – święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Jeżeli przyjrzymy się motywom obchodzenia tych świąt widzimy wyraźnie, że są to ważne daty w kalendarzu. Niestety część osób nie potrafi nawet powiedzieć z czym wiąże się data 3 maja, czy 11 listopada i ogranicza się do cieszenia się z dnia wolnego od pracy.

cukiernia tadek

Ważne jednak by te dni celebrować – jako świadectwo pamięci o tradycji, historii i kulturze naszego kraju. Urządźmy przyjęcie lub uroczysty obiad z tej okazji, albo chociaż spotkanie przy kawie (jeżeli nie mamy czasu na przygotowania coś pysznego chętnie przygotuje Cukiernia Tadek w Chełmie). Zaprośmy rodzinę i znajomych, i poświęćmy choć pięć minut na zastanowienie się nad prawdziwym znaczeniem tego święta.

 

Dodaj komentarz