Harce czyli ważna kwestia rozwoju najmłodszych

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element w życiu każdego człowieka. Zapewnia lepszą kondycję, dobre samopoczucie a także ma duży wpływ na zdrowie. Dzieci poświęcają wiele czasu na zabawą. Jednak od harców w samym domu warto aby najmłodsi spędzali odpowiednią ilość czasu na zewnątrz. Podczas zabaw z rówieśnikami nasi podopieczni nie tylko nauczą się kontaktu rówieśnikami ale również nauczą się wielu zachowań, które z pewnością przydadzą im się w późniejszych latach. Ważną kwestią jest jednak to aby zabawa była odpowiednia.

plac zabaw

Odpowiednie miejsce rozwija

Duża część rodziców nie zdaje sobie sprawy bądź też nie docenia korzyści jakie może przynieść zabawa. Przez harce i przeróżne gry dzieci mogą nauczyć się wiele ciekawych rzeczy, poprawić i nabyć nowe zdolności a także prawidłowo rozwijać się. Idealnym miejscem do tego są place zabaw. Przemawiają za nimi umiejscowienie na świeżym powietrzu, możliwość rozwijania więzi społecznych poprzez kontakt z innymi dziećmi a także wiele urządzeń, które wymuszają ruch i aktywność fizyczną.

Bezpieczeństwo

W obecnych czasach miejsca te są projektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie dzieci, dlatego też ryzyko jakiegokolwiek urazu jest naprawdę minimalne. Najmłodsi przeważnie sami oddają się zabawie podczas gdy rodzice pełnią funkcję obserwatorów czuwając nad całą sytuacją. Najnowocześniejsze place zabaw przyciągają różnorodną kolorystyką a także urozmaiconymi urządzeniami pozwalającymi „wyszaleć się” dzieciom w pełni bezpiecznie. Znajdujące się w miejscach publicznych przyrządy zabawowe przeznaczone dla najmłodszych powinny posiadać odpowiednie certyfikaty dostarczone przez producenta. Warto pamiętać, że kwestia odpowiedzialności po zamontowaniu urządzeń przechodzi na administratora bądź właściciela danego placu zabaw. Wymagania dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa dokładnie opisuje norma PN-EN 1176:2009. Dokument ten wyszczególnia min. 3 rodzaje kontroli jakie należy przeprowadzać w miejscach zabaw. Są nimi: Regularna kontrola poprzez oględziny, kontrola funkcjonalna a także coroczna kontrola podstawowa.

magiczna tęcza

Zalety i korzyści

Place zabaw pełnią bardzo korzystną funkcje dla dzieci jak i ich rodziców. Dzięki tego typu miejscom opiekunowie najmłodszych zyskują odrobinę wytchnienia a ich podopieczni po „wyszaleniu się” łatwiej zasną w nocy. Należy pamiętać o tym, że odpowiednia zabawa zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój. Jest to bardzo ważna kwestia, której nie należy pomijać ani lekceważyć myśląc o przyszłości najmłodszych.

Dodaj komentarz