Międzynarodowy transport zwłok

W dzisiejszych czasach nadal można obserwować sytuację związaną z emigracją naszych rodaków za granicę. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ zarobki jakie oferowane są naszym specjalistom poza granicami naszego kraju są o wiele większe. Ludzie wyjeżdżają na stałe do innych krajów ciesząc się z nowego, lepszego życia. Udaje im się tam na stałe osiąść pozostając w kontakcie z rodziną, która została w Polsce. Czasem dochodzi do przykrej sytuacji – śmierci bliskiego poza Polską. W takim wypadku rodzina nalega na sprowadzenie zwłok do rodzinnej miejscowości.

pogrzeby

Przewóz zwłok przez granicę

Zapotrzebowanie na międzynarodowy transport zwłok rosło w prawie takim samym tempie jak fala emigracji naszych rodaków do innych krajów za lepszym życiem. Praca, zarobki są ważne. Jednak nawet w przypadku śmierci rodzina nalega na sprowadzenie ciała lub prochów do domu, gdzie będzie można zadbać o pochówek, grób. Należy jednak pamiętać o tym, że międzynarodowy transport zwłok jest bardzo skomplikowany i trzeba nie tylko mieć na ten temat odpowiednią wiedzę ale ludzi, którzy są w stanie wykonać taką czynność. Zanim jednak do tego dojdzie potrzebne nam będą dokumenty. Pierwszy dokument to pozwolenie na pochówek wydawane przez starostę właściwego dla miejsca pochówku po porozumieniu z odpowiednim państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Drugim dokumentem jest zaświadczenie konsula z konsulatu RP. Jest tam opisane, że zmarły może być sprowadzony na terytorium Polski. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia na pochówek można postarać się o takie zaświadczenie z konsulatu.

ludzie na cmentarzu

Transport i przepisy europejskie

Wszystkie dokładnie formalności, jak również forma transportu opisana jest tutaj – http://drejka.pl/. Jeżeli stanęliśmy właśnie przed faktem zorganizowania takiego pochówku, to potrzebna będzie nam wiedza, dzięki której będziemy wiedzieć jak całą sprawę można opanować aby móc ze spokojem dopełnić ceremonii pogrzebowych w rodzinnej miejscowości. Warto również wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami europejskimi forma transportu musi być odpowiednia. Ważny jest chociażby sam karawan, którym zwłoki będą podróżować do kraju. Karawan musi posiadać chociażby odpowiednie oznakowanie sugerujące o jego roli. Dodatkowo kabina kierowcy musi być oddzielona od miejsca w którym przez cała drogę będą spoczywać zwłoki. W samym aucie musi znajdować się również zabezpieczenie, dzięki któremu trumna lub urna nie będzie miała możliwości przesunięcia się lub też otwarcia podczas całego transportu zwłok/szczątków do kraju.

Dodaj komentarz