Jak chronić zboża ozime przed chwastami?

Uprawy zbóż są dla wielu osób głównym źródłem dochodu. Z tego powodu producenci rolni starają się jak najlepiej dbać o rośliny, aby te przynosiły duże plony o dobrej jakości.

Osoby zajmujące się hodowlą zbóż ozimych stają przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Okres wegetacji wielu chwastów zaczyna się i trwa dłużej niż czas wzrostu zboża. Jesienią, gdy ziarna dopiero przygotowują się do kiełkowania i dalszego wzrostu, na polach niejednokrotnie pojawiają się już pierwsze pędy szkodliwych roślin. Są one niebezpieczne dla żyta, pszenicy czy pszenżyta.

Rosną bardzo szybko i silnie się ukorzeniają. Zabierają innym roślinom miejsce, dostęp do światła słonecznego oraz wody i składników mineralnych zawartych w glebie. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć działania, które mają na celu pozbycie się ich. Wielu rolników decyduje się na zwalczanie chwastów w zbożach ozimych na wiosnę. Istotny jest wybór zarówno metody, jak i czasu, w którym zostaną wykonane opryski.

uprawy03

Kiedy najlepiej zwalczać chwasty w zbożach ozimych?

Główną metodą walki z chwastami, takimi jak miotła zbożowa, przytulia czepna, jasnota purpurowa czy gwiazdnica pospolita, jest stosowanie oprysków. Są to substancje należące do grupy herbicydów. Na rynku można znaleźć zarówno preparaty jedno-, jak i wieloskładnikowe. To, jakie sprawdzą się najlepiej, zależy od gatunków, z którymi przyszło nam się mierzyć. Poza samym rodzajem środka ochrony bardzo ważna jest także pora, w której zostanie rozprowadzony. Większość rolników rozpoczyna zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią, jednak warunki atmosferyczne mogą znacznie obniżyć skuteczność preparatów. Herbicydy nie wchłaniają się poprzez korzenie, dlatego też nie będą działać, gdy zostaną spłukane przez deszcz.
Ostatnio coraz popularniejsze staje się także choroby fuzaryjne. Pod odnośnikiem znajdziesz informacje, które pozwolą poznać zalety i wady takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz