Okna prowansalskie, minimalistyczne i skandynawskie, a różne rodzaje dekoracji

Mnogość  zyskujących popularność nurtów w aranżacji wnętrz jest trudna do zawarcia w tak krótkim przewodniku. Dlatego skupimy się tylko na wybranych, chyba najciekawszych nurtach, bo lepiej przecież omówić na kilku przykładach zasady zakupu rolet czy karniszy, niż ograniczyć się do krótkich wzmianek, które niewiele wniosą do tematu!

Obraz1.jpg

Styl prowansalski i ozdobne zasłony

Wywodzący się z południa Francji styl prowansalski jest blisko spokrewniony ze szkołą rustykalnego projektowania wnętrz. On również nawiązuje w wystroju i barwach do mieszkań naszych dziadków. Stąd też dominuje w nim drewno i proste kształty mebli, elementów wyposażenia czy nawet karniszy sufitowych. Ozdobne tłoczenia lub rzeźbienia także się pojawiają, lecz są one niezwykle delikatne. Kolorystyka prowansalskiego salonu czy sypialni, to przede wszystkim lekko pastelowe kolory. W przypadku obić mebli, ścian czy zasłon dominują bezsprzecznie odcienie beżu, mleczna biel, zieleń czy fiolet. Najpopularniejszą dekoracją okienną są zasłony lniane lub żakardowe do domu. Jest to dość oczywiste, gdyż zasłony z żakardu wyróżniają motywy dekoracyjne, a proste zasłony z lnu są bardzo uniwersalne.

Styl skandynawski, a zakup firany okiennej

Wywodzący się z północy Europy styl skandynawski stawia na jasne i klimatyczne inspiracje. Dominują w nim naturalność, a więc drewniane meble, oraz jasne barwy. Myśląc o stworzeniu skandynawskiego pokoju dziennego, warto rozważyć zakup delikatnych lnianych firan na wymiar, które powiesimy na aluminiowych szynach karniszowych. Można by zapytać, dlaczego właśnie firany lniane i dlaczego muszą to być szyte na wymiar firanki?  Odpowiedź jest prosta: mieszkańcy Skandynawii cenią sobie perfekcyjne wykonanie, choć wnętrza ich domów nie zawierają nadmiaru ozdób, to dekoracyjna firana do salonu musi być zarazem dekoracją okna.

Styl minimalistyczny, rolety, firany czy zasłony?

W nieco trudniejszej sytuacji są osoby pragnące stworzyć projekt mieszkania w stylu minimalistycznym. W nim bowiem dominują roletki, mowa tu rzecz jasna o roletach zwijanych, nie o roletach rzymskich, gdyż te są nieco zbyt dekoracyjne. Jednak i w takim wnętrzu możemy sięgnąć po ozdobne firany czy zasłony do salonu! Wybierając jednak minimalistyczne klimatyczne firany oraz zasłony, postawmy na len, a tylko w wyjątkowych sytuacjach na tkaniny funkcyjne, czyli zaciemniające zasłony blackout czy przyciemniające dimout. Karnisz, rzecz jasna, może być zarówno z drewna, jak i metalu, lecz musi być prosty w formie. Przypomnijmy jednak, że rolety o wiele lepiej pasują do minimalistycznych mieszkań!

Dodaj komentarz