Olej do skrzyni biegów

Niektórzy z nas wiedzą doskonale o tym, że ten olej do skrzyni biegów ma różowawy kolor. Podobnie jest rzecz jasna z olejem, którego używa się do smarowania łańcucha rowerowego, bo obydwa to oleje przekładniowe. Natomiast kluczowa różnica między nimi tkwi w oznaczenie klasy i typu. Jednym słowem te oleje nieco się różnią, ale działają w dość zbliżony sposób. Podobieństwo w działaniu już wiele znaczy, ale w przypadku skrzyni biegów auta siły są znacznie wyższe i podobnie jest z obrotami. Dlatego też w jej przypadku przydaje się ten znacznie lepszy olej przekładniowy, którym napełnia się też układ pompy wspomagania, ale w tym układzie olej ten może być dłużej nie wymieniany, bo właśnie tam pracuje mniej intensywnie, czyli wolniej się zużywa.

Wymiany oleju w skrzyni biegów.

Producenci maja różne zalecenie, jeśli chodzi o wymiany oleju do skrzyń biegów. Te różnice w zaleceniach wynikają głównie z tego, że skrzynie biegów mają różne konstrukcje, czyli zębatki mają różne średnice i montuje się je w autach o odmiennej masie własnej. Dlatego też w każdym przypadku ten olej przekładniowy się inaczej zużywa, choć skrzynie z wymiennymi filtrami oleju są tymi lepszymi, bo w ich przypadku filtr wyłapuje zanieczyszczenia, a wymienia się go wtedy gdy olej lub co drugi raz. Niekiedy warto też posłuchać rad mechanika odnośnie częstotliwości wymiany oleju w skrzyni biegów, bo w czasach obecnych producenci popularnych aut kompaktowych raczej nie dbają o to byśmy mogli jeździć danym egzemplarzem przez kilkanaście lat. W ich mniemaniu auto powinno zużywać się szybko, dlatego zalecają zbyt rzadkie wymiany oleju w skrzyni biegów lub nie zalecają ich, po to by zużycie nie było symbolicznym, tylko znacznym.

papularny olej do skrzyni

Różne konstrukcje skrzyń biegów.

Obecnie spotyka się skrzynie automatyczne, manualne, zautomatyzowane skrzynie manualne i automaty dwusprzęgłowe. Każdy z producentów samochodów produkuje te skrzynie na swój sposób i co najistotniejsze każdy podchodzi do wymian oleju inaczej, a częstotliwość wymian oleju często weryfikuje rynek, czyli mechanicy i specjaliści od regeneracji skrzyń biegów, którzy poznają ich konstrukcje i wiedzą, kiedy te skrzynie zaczynają się nadmiernie zużywać. Pewna część mechaników nawet zaczyna prowadzić bloga dotyczącego częstotliwości wymian oleju w skrzyniach i na tym blogu wiele wspomina o wadach i zaletach konkretnych modeli skrzyń biegów, a także kiedy olej do skrzyni biegów należy wymieniać i w jaki sposób. Takie informowanie ludzi na portalach społecznościowych ma kluczowe znaczenie, bo wielu użytkowników aut kompaktowych chce nimi jeździć dłużej niż dziesięć lat, czyli nie chcą ich wymieniać co trzy lub co cztery lata.

Dodaj komentarz