Jak zostać policjantem? – wszystko co musisz wiedzieć o testach policyjnych

Służba w policji jest niezwykle ważną funkcją. Funkcjonariusze odpowiadają bowiem za przestrzeganie prawa przez obywateli. Wiele osób jako dziecko chciało zostać właśnie policjantem, aby móc poszczycić się tak znaczącą rolą. Niekiedy ci, którzy marzyli o tym w dzieciństwie dążą do bycia policjantem już jako dorośli. Jednak pogłoski o tym, że testy na funkcjonariusza są trudne do ukończenia, zniechęcają znaczną część tych marzycieli. Zanim zrezygnujemy z marzeń o pełnieniu policyjnych patroli, warto przyjrzeć się temu, jak testy do policji naprawdę wyglądają.

testy na policjanta

Z czego składają się testy?

Rekrutacja do policji jest podzielona na kilka etapów. W jej skład wchodzą:

– test sprawności fizycznej

– test ogólnej wiedzy

– testy psychologiczne

– rozmowa kwalifikacyjna.

Test sprawności fizycznej

Taki test polega na sprawdzeniu wydolności organizmu podczas wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych. Jednocześnie dany zestaw ćwiczeń musi być wykonany w odpowiednim czasie. W innym przypadku kandydat nie zakwalifikuje się do dalszego etapu. Test sprawności fizycznej składa się z takich ćwiczeń jak:

  • przewroty w tył, przód, bieg wahadłowy, rzut piłką lekarską i skłony tułowia w przód z leżenia z obciążeniem piłką lekarską. Ponadto rekruci do policji mają za zadanie przeniesienie 28- kilogramowego manekina i aktywności na skrzyni gimnastycznej. Czas na pokonanie takiego toru przeszkód to maksymalnie 1 minuta i 41 sekund.

W powyższym teście duże znaczenie ma także poprawność wykonania danej czynności. W innym przypadku może ona nie zostać zaliczona. Warunki zaliczenia egzaminu są identyczne dla obu płci.

policja - testy

Test wiedzy ogólnej

Po teście dotyczącym sprawności fizycznej należy przystąpić do testu z wiedzy ogólnej. Taki egzamin składa się z 40 pytań. Pytania są zamknięte i jednokrotnego wyboru. Każde pytanie odpowiada jednemu punktowi, a maksymalna ilość do zdobycia to właśnie 40 punktów. Tutaj liczy się wiedza, ponieważ na im więcej pytań kandydat odpowie poprawnie, tym wyższy będzie miał wynik.

Pytania zawarte w teście dotyczą głównie:

  • wiedzy o policji, jej funkcjonowaniu, prawach i obowiązkach policjanta
  • znaleźć można tam pytania z zakresu głównych polskich aktów prawnych oraz
  • ustaw, które w jakiś sposób dotyczą spraw policyjnych, na przykład Ustawa o broni palnej.

Wszelkie testy z wiedzy ogólnej są przygotowywane przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, a przykładowa baza pytań znajduje się na stronie internetowej szkoły. Można więc wnioskować, że egzamin układany jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę policjantów, którzy doskonale znają się na swoim fachu.

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne często są dla kandydatów najbardziej stresującym momentem, ponieważ nie wiedzą czego mogą się spodziewać. Testy są układane i przeprowadzane przez wyspecjalizowanych psychologów, którzy potrafią poznać cechy osobowości przydatne i niezbędne w pracy policjanta. Przeprowadzanie tych testów ma ogromne znaczenie, gdyż policjanci w swojej pracy spotykają się z wieloma niebezpieczeństwami, muszą podejmować szybkie decyzje, które wymagają racjonalnego myślenia. Dodatkowo psychologowie oceniają czy rekrut jest osobą stabilną psychicznie, mającą kontrolę nad swoimi emocjami.

policja

Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas takiej rozmowy kandydat do pracy w policji odpowiada na pytania zadane przez komisję rekrutującą. Zespół powołany do rozmów kwalifikacyjnych z chętnymi składa się dwóch do czterech osób. Są to osoby pracujące w policji na różnych stanowiskach. Każdy z członków komisji ocenia pretendującego policjanta w systemie punktowym, według wcześniej ustalonych kryteriów. Ten etap zostaje zaliczony jeżeli ochotnik uzyska od 36 do 60 punktów. Informacje na ten temat znajdziesz na: https://www.rekrutacja-do-policji.pl/ – zobacz wszystkie opracowane informacje.

Jak widać rekrutacja do policji może być żmudną i dla niektórych trudną drogą. Jest to jednak podyktowane wysoką odpowiedzialnością w pracy policjanta i koniecznością znalezienia osoby odpowiedniej na to stanowisko. Mając ma uwadze to, że w każdej pracy można się spotkać z etapami rekrutacyjnymi, warto nie porzucać marzeń i spróbować swoich sił w policji.

Dodaj komentarz