Jakie hantle wybrać w sklepie ze sprzętem sportowym?

Sport to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Pomaga zachować odpowiednią sylwetkę i wpływa na prawidłowe działanie organizmu. Wielu ludzi decyduje się na zajęcia w klubie fitness, bądź publiczne siłownie. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wygospodarowanie czasu na taką formę aktywności. Doskonałym pomysłem będzie stworzenie własnej siłowni w domu. Nie trzeba od razu kupować wielu sprzętów. Na początek bardzo przydatne będą hantle, najlepiej te regulowane. W sklepie ze sprzętem sportowym sport-blast.pl dostępna jest szeroka gama produktów z różnego materiału i o różnej ciężkości i kształcie.

Hantle – zastosowanie

Hantle to bardzo uniwersalny sprzęt sportowy. Wykorzystywane są zarówno do ćwiczeń siłowych, jak i fitness. Szeroki zakres obciążenia sprawia, że jest to sprzęt odpowiedni dla każdego. Pozwala osiągnąć progres podczas ćwiczeń. Najczęściej używane są do ćwiczeń rąk, ramion. Jednak z powodzeniem można wykorzystać je także do treningu dolnych partii ciała (nóg, pośladków). Zastępujemy nimi popularną sztangę.

2022-02-22_161148-min

Na jakie hantle się zdecydować?

W sklepie ze sprzętem sportowym https://sport-blast.pl/ znaleźć można hantle wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Ich ciężar waha się od 0,5 do 50 kg. Najmniejsze z nich te, które nie mają regulowanego obciążenia, wykorzystywane są najczęściej przez kobiety podczas zajęć fitness czy ćwiczeń aerobowych. Jednym z lepszych wyborów będą jednak hantle regulowane. Jak sama nazwa wskazuje hantle te, pozwalają regulować ciężar w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Decydując się na zakup hantla o wadze na przykład 20 kilo, w zestawie znajdziemy gryf oraz kilka obciążników. Wykonując ćwiczenia na górne partie ciała, można dobrać ciężar mniejszy niż przy dolnych partiach. Ponadto po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń można progresować z ciężarem, dodając kolejne obciążenia. Wśród hantli regulowanych, wyróżnić można produkty żeliwne lub bitumiczne. Na jakie się zdecydować?

2022-02-22_155956

Hantle żeliwne czy bitumiczne

Hantle żeliwne, wykonane są, jak sama nazwa wskazuje z żeliwa. Jest to bardzo twardy i ciężki materiał. Jednocześnie bardzo solidny. Obciążenia w hantlach bitumicznych wypełnione są masą bitumiczną, a więc mieszanką kruszywa, wypełniacza i lepiszcza. Wszystko to zamknięte jest w tworzywie sztucznym. Wybór innego materiału powoduje, że hantle różnią się między sobą. Każdy z nich ma wady oraz zalety. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Wielkość – hantle bitumiczne przez swoją budowę są większe od ich żeliwnych odpowiedników. Zajmują więcej miejsca. Jeśli więc przestrzeń wygospodarowana na sprzęt sportowy jest niewielka, warto zdecydować się na produkt z żeliwa.
  • Rozmiar obciążenia przekłada się również na komfort podczas ćwiczeń. Hantle żeliwne są mniejsze, a więc poręczniejsze. Na gryf można założyć większe obciążenie.
  • Trwałość – hantle żeliwne to sprzęt na lata, ulegają uszkodzeniom bardzo rzadko. Hantle bitumiczne są delikatniejsze, mogą więc ulegać odkształceniom.
  • Bezpieczeństwo – tutaj lepiej prezentują się hantle bitumiczne. Upadek obciążnika z każdego tworzywa jest groźny. Hantle bitumiczne posiadają jednak warstwę amortyzującą, która poprawia sytuację i niweluje ryzyko powstania zarysowań na podłodze.
  • Cena – hantle bitumiczne ze względu na materiał wykorzystany do produkcji, są zwykle tańsze, niż ich żeliwne odpowiedniki.

Zarówno hantle żeliwne, jak i bitumiczne to sprzęt dobry i praktyczny. Jeśli jednak trening siłowy stanowi podstawę lepiej wybrać produkt żeliwny. Hantle bitumiczne dobrze sprawdzą się u początkujących oraz tych, którzy traktują ciężary jako uzupełnienie innych aktywności.

Dodaj komentarz