Rozglądając się dookoła możemy natrafić na mnóstwo „promocji” i „okazji”, które więcej się nie powtórzą. Wyjątkowo często dotyczą one technologii. Niestety, prawdziwe promocje to raczej wymysł marketingowy, które są trefnym sposobem na reklamę. Szukając laptopów, natknąć można się na równie tyle świetnych okazji co w innych przypadkach. Na szczęście istnieje coś innego, bardziej wiarygodnego – mianowicie sprzęt używany. Rozglądając się za laptopami można natknąć się na tzw. poleasingowe oferty.

Czy opłaca się korzystać z takich ofert?
Sprzęt poleasingowy jak nietrudno się domyślić, jest sprzętem zakupionym po leasingu. Leasingobiorca zakończył spłacanie rat, a następnie sprzęt za zaniżoną cenę ostatecznie wykupił. Z niewiadomych przyczyn postanowił go odsprzedać pośrednikowi, który teraz sprzedaje go na stronie internetowej swojego sklepu. W kontekście takich ofert wyjątkowo często wymieniane są poleasingowe thinkpady. Ich cena jest dwukrotnie niższa, a przynajmniej taka powinna być u uczciwego sprzedawcy.
No właśnie, skoro już mowa o uczciwym sprzedawcy…
Uczciwy sprzedawca to taki, który obejmuje gwarancją nawet sprzęt używany – w tym wypadku poleasingowy. Standardem jest gwarancja 3-miesięczna, niektórzy wydłużają polisę do 24 miesięcy. Sprzęt ten mimo że w większości wygląda jak nowy, został oznaczony jako poleasingowy. Dodatkowo niektórzy sprzedawcy dzielą przedmiot sprzedaży na klasy: A, B, A- itd. Nieuczciwy sprzedawca mógłby powiedzieć, że ma na sprzedaż laptopy prosto z salonu, których postanowił pozbyć się z bóg wie jakiej przyczyny.

Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie, a przed wysyłką towaru samemu osobiście go obejrzeć w obecności sprzedawcy.
Jakie laptopy poleasingowe Thinkpad brać pod uwagę?
Najczęstszym błędem jest wybieranie laptopów o parametrach, które są zawyżone, przez co przepłacamy zamiast skutecznie oszczędzać na wydatkach technologicznych. Najlepiej przed zakupem sprawdzić, ile zasobów będziemy potrzebować na wykonanie swoich zadań. Jedynym koniecznym warunkiem jest dysk SSD (solid state drive), który przyspiesza wszystkie procesy związane z otwieraniem i zamykaniem aplikacji. Nie mniej ważne są procesor i pamięć operacyjna. Procesor powinien mieć 4 rdzenie taktowane zegarem przynajmniej 1,6 GHz. Poleasingowe Thinkpad-y najczęściej mają procesory: i3-3120M, i5-5200U i i7-4600. Przekątne matrycy mieszczą się w przedziale od 11 – 17 cali w zależności od modelu. Do pracy i codziennych zadań powinno wystarczyć 8 GB RAM. Przy większej liczbie aplikacji i tzw. multitaskingu przydać może się mocniejsza jednostka z 16GB pamięci operacyjnej.